RÖFFENCS ODLALA
RÖFFENCS ODLALA
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Sünike
adopt your own virtual pet!
 
A szarvasmarháról és a mangalicáról szóló tudnivalók
 
Sertésről szóló tudnivalók
 
Fajtaismertető
 
pingvin
adopt your own virtual pet!
 
kacsa
adopt your own virtual pet!
 
A szarvasmarha és a mangalica

A magyar szürke szarvasmarha és a mangalica sertés

A magyar állattenyésztés régmúltjának e két egyeduralkodó állata az országhatáron túl is kivívta keresettségét. A vad ősök jegyeit is magukon viselő fajták eltérő fajhoz tartoznak, ám egymást váltották az állatitermék-előállítás nemzetközi porondján.

A magyar marha a 13–18. század között Közép-Európa legkiválóbb hústermelője, a magyar mangalica pedig ugyanennek a régiónak egyedülálló zsír- és szalonna-előállítója volt, a 19. században és a 20. század első felében.

A magyar szürke szarvasmarha eredetét illetően több elmélet tartja magát. Ezek egyike szerint ez a fajta már a honfoglalás előtt itt élt, mások szerint elképzelhető, hogy a honfoglaló magyarok hozták magukkal, sőt, az is lehetséges, hogy a kunokkal és besenyőkkel érkezett az országba. Van olyan nézet is, ami a Kárpát-medencei őstulok háziasításával magyarázza a típus kialakulását. Egy bizonyos: a maihoz hasonló külsejű szürke marhát a magyarság alakította ki a késő középkorban.

A magyar szürke marha a primigenius típusú szarvasmarhák ún. podóliai fajtakörébe tartozik, annak leghíresebb, közepes testméretű képviselője. A tehenek súlya 500 kg körüli, marmagasságuk átlagosan 135 cm.

A magyar szilajmarha-állomány a tatár, majd a török sanyargatást átvészelte, és évszázadokon keresztül jelentős szerepet játszott a magyar gazdaság egészében. A szikes talajon nevelt, melléktermékeken feljavított magyar ökröket lábon hajtották a nyugati piacokra (pl. Velence, Nürnberg). A 10–14 éves mustraökrök kivitelének nagyságrendjét mutatja, hogy a legjobb években megközelítően 100 ezer állat került külhoni eladásra. Az ökrök száraz, finomrostú húsa kevés intramuszkuláris zsírt tartalmazott, így elsőrendű leveshúst szolgáltatott – szemben a fiatalabb korban vágott nyugati marhák lédús, márványozott pecsenyehúsával.

A húsáért és igaerejéért tartott magyar marha állományát az 1598-as marhavész nagyban csökkentette. Később ennél is súlyosabb és hosszantartó csapások okozták a fajta lassú, folyamatos szerepvesztését. Az utolsó nürnbergi marhavásárt 1713-ban tartották, ezt követően – kétszáz éven keresztül – a fajta egyedei nagyrészt csupán a hazai igásökör-szükségletet elégítették ki. A feltört legelőterületek az Újvilágból érkezett növények (kukorica, burgonya) szántóföldi termesztéséhez kellettek, s az így megnövekedett szántóföldi munkerőigénynek az élénk vérmérsékletű, serény, szívós magyar szürke ökrök tökéletesen megfeleltek. A gépesítés előrehaladtával már erre sem volt szükség. Megnőtt a tej és tejtermékek iránti kereslet is, amit a Nyugatról hozott, belterjesebben tartott fajtákkal elégítettek ki. A 19. század elejétől, főleg Erdélyben, történtek kezdeményesek a fajta tejtermelésének fokozására, (1500–2000 literes laktáció).

A 19. század második felében a magyar szürke szarvasmarha tenyésztése – csökkenő jelentősége ellenére – az országos törzskönyv bevezetésével az uradalmi törzsgulyákra alapozva a jármosökrök iránti megnövekedett szükségletnek köszönhetően vett új lendületet.

Az első világháború után a traktor terjedésével kevesebb ökörre lett szükség, így sok gazdaság felszámolta magyar szürke gulya-állományát. A gazdasági világválság idején átmenetileg ismét megnőtt kissé az igás ökrök jelentősége.

A Magyar-marha Tenyésztők Országos Egyesülete 1931-ben alakult meg, azonban ez a tény sem tudta ellensúlyozni azt a kedvezőtlen folyamatot, amelyet az elcsatolt területeken folyó szervezetlen tenyészmunka okozott. Az erdélyi változat – s ezzel a tejtermelése irányuló szelekció gondolata is – a 20. század közepére véglet eltűnt, kiveszett.

A húsirányra való átállást az olasz maremman, mint javító fajta, 1934-től kezdődő behozatalára alapozták. Az erre irányuló tenyésztői munka a második világháború miatt sem teljesedett ki.

Az 1950-es évek végére a fajta a háztáji tenyésztésből is teljesen kiszorult, a magyar szürkét tartó néhány állami gazdaságban pedig nem engedélyezték a fajta fenntartását, tiszta vérben való továbbtenyésztését. Az Állami Gazdaságok Országos Központjában dolgozó szakemberek az 1960-as évek elején tudták elfogadtatni azt a határozatot, amely 200 tehén megtartását engedélyezte két – végül – három üzemben: a Hortobágyi, a Közép-tiszai és a Városföldi Állami Gazdaságban. A mai teljes állomány az ezekben tartott tehenektől és 6 bikától származik; ez volt a fajta fenntartásának legszűkebb keresztmetszete.

Később két szövetkezet is felkarolta a fajtát, nem utolsó sorban az idegenforgalom és a természetvédelem igényeihez alkalmazkodva.

Az 1980-as évek elejétől a szürke marhát féltők szűk köre kísérte figyelemmel a fajta sorsát, mígnem 1989-ben megalakulhatott a Magyar Szürke Szarvasmarha Tenyésztők Egyesülete. Az egyesületnek mára már közel száz tenyésztő tagja van – ők közel négyezer tehénnel rendelkeznek – és népes pártolói kör is segíti tevékenységével az állomány elismertetésének erősítését.

A védett fajta tenyésztésének célja az eredeti alkati jegyek megőrzése, a szívósság fenntartása. A fajta egyedei több színárnyalatban fordulnak elő. A borjak pirók színűek. A fehér színű szarvak hosszúak és különböző (pl. gallyas, csákó) formájúak, a végükön feketék. Nagy a nemek közötti különbség, a bikákra jellemző a kormosság és az ókula. A bőr festenyzett. A szőr rövid és merev, a bőr nehezen ráncolható. A lábak egyenesek, a lapocka jól dőlt. A fej arányos, a nyak viszonylag hosszú és keskeny, a nyakon a bőrlebernyeg fejlett. A mar éles, a hát közepesen hoszszú, a far keskeny, a konc nyurga. A test első része jobban fejlett, mint a hátsó. A fajta későn érő. Az üszőket három-, vagy négyévesen veszik tenyésztésbe. A hágatási idény főleg tavaszra korlátozódik. A 6–8 hónapos borjakat ősszel választják le.

A fajtán belül korábban négy típust különböztettek meg: a primitív kistestű, a finom tejelő, az uradalmi (napjainkban ez terjed leginkább, mint koránérő hústermelő) és a nagytestű igás típust. Ezeknek a fenntartása a genetikai sokféleséggel együtt továbbra is kiemelt tenyészcél.

A fajta jelenleg a közvetlen termelésben mint húsmarha hasznosítható – tisztavérben, illetve intenzív végtermék-előállító fajtákkal (pl. charolais) való keresztezésben –, minél jellegzetesebb és iparilag jobban feldolgozott, valamint csomagolt húskészítmények termelése és kivitele érdekében. Miután az állomány természetes környezetben él és fejlődik, vegyszermentes- és biotermékekkel lehet a fajtának további előnyt szerezni.

A magyar mangalica sertés a kor megváltozott követelményeinek megfelelve alakult ki a helyi – főleg szalontai – fajtákból, a sumadia fajta felhasználásával. Az új fajta leghíresebb tenyészkörzete József nádor kisjenei tenyészete volt, Arad vármegyében. A főherceg 10 kocát és két kant magába foglaló apró törzset kapott ajándékba Milos szerb fejedelem topcsideri állományából, 1833-ban. A kisjenei keresztezett szaporulat továbbtenyésztve nagy mértékben járult a mangalica zsírsertés kialakításához.

A 18–19. századig az országnak nagyjából tájegységenként megvolt a maga primitív sertése: a Dunántúlon a bakonyi és siska, az Alföld lápos vidékein a nádi, az Alföld keleti részén a nagyobb, vörös szalontai, míg a Kárpátokban – a vaddisznóhoz legközelebb álló – hegyi tüskés sertés.

Ezek a korai fajták lassú növekedésű, kevés húst és szalonnát adó félvad körülmények között tartott állatok voltak. Ez utóbbi következtében viszont roppant edzettnek és ellenállónak is bizonyultak. A teljesen külterjes kondák egész évben a legelőket, ligeteket, nádast valamint, legfőképp ősszel, az erdőket járták. A makkoltatással annyi táplálékot vettek magukhoz, hogy kétéves korukban elérték a vágósúlyukat.

A kukoricatermesztés elterjedésével a legelőket feltörték, az erdőket kiirtották. A folyamszabályozással további mocsaras területeket alakítottak szántófölddé. A helyükön megtermelt gabona megteremtette az abrakon való hízlalást és közvetve a belterjes tartás lehetőségét. A megváltozott körülmények eredményeként a primitív fajtákat a zsírsertés váltotta fel.

Az ország kukoricatermesztő területein a mangalica már az 1800 évek közepétől kizárólagosságot élvezett. A meghízlalt állatokat kezdetben lábon hajtották, például a bécsi és prágai vásárokba. Ennek a jövedelmező kiviteli formának az 1895-ös sertéspestis, a német piacok elzárkózása, legvégül a trianoni békekötés vetett véget. A hízlalás eleinte zömében másfél éves, külterjesen tartott süldők szemes eledelre szoktatásával kezdődött. A féléves hízlalást követően az állatok jó 200 kg-os súlyt értek el. A vágott test fehéráru-aránya 60–70%.

A szállítás korszerűsödésével megváltozotak a hízlalás körülményei; megépültek az óriási méretű ipari hízlaldák, például Győrött, Kőbányán és Nagytétényben. Ettől kezdve a hízlalás időszaka lerövidült, és a hízóalapanyagot is fiatalabban lehetett hízlalásba fogni.

A 20. század fordulójától kezdődően a mangalicákat is különböző keresztezésekbe fogták fekete (cornwall) és tarka (berkshire, poland china), húsjellegű világfajtákkal. Érdekes, de bevált végtermék került ki a mangalica és az angol, szintén „gyapjas” lincolnshire párosításból.

1927-ben alakult meg a Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete, ami az 1940-es évek végéig szakszerűen nemesítette a törzskönyvezett állományt. Az egyesületek megszüntetése és a hússertések térhódítása csaknem teljesen elsodorta a mangalicát is. Az állam a mangalicát 1973-ban – a szürke marhával együtt – védetté nyilvánította, és azóta támogatás mellett, génrezerv állományokban folyik a tenyésztése.

A mangalica sertésnek három színváltozatát tartjuk nyilván: a szőkét, a vöröset és a fecskehasút. Korábbi feljegyzések alapján létezett még teljesen fekete és ordas (vadas) színváltozat is.

Hagyományosan a szőke mangalica az „igazi”. Ez közepes testméretű, erős csontozatú. Színe különböző árnyalatokban fordul elő. A bőr és csülök erősen festenyzett. A szőrzet tömött, hoszszú, télen gyaluforgácsszerűen göndörödő, ezért a fajtát „gyapjas” disznónak is hívják. A fej megnyúlt, közepes hoszszúságú, enyhén tört orrháttal. A fülek nagyok és előreállóak. A hátvonal fiatalabb korban enyhén ívelt, a far és ágyék rövid. A mangalica fajtabélyege a fülek mögötti világosabb terület, az úgynevezett Wellmann-folt. A fajta közepesen szapora, az alomszám 5–7 malac körül alakul. A malacok csíkos háttal jönnek a világra. A tenyészérettséget egy és egynegyed évesen érik el, súlyuk ekkorra 70–100 kg. A vörös mangalica változat a szalontai keresztezésével kapta színét, a fecskehasú változat pedig a szerémségi sertés felhasználásával.

Az országos génmegőrzési program feladata a mangalica változatok tisztavérben való megőrzése. E mellett, a fajta értékes tulajdonságait kihasználva, főleg végtermék-előállító keresztezésekben kell a különleges, márkázott készárukat (sonka, szalámi) megtermelni, és azokkal piacra kerülni.

 
Kurzorkövető
 
Népszámláló
Indulás: 2006-08-06
 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Kucu
adopt your own virtual pet!
 
Kijelölésgátló
 
Képek

 
Angus (3)
Beefmaster (3)
Belgian Blue (1)
Belted Galloway (1)
Brahman (3)
Brangus (2)
Braunvieh (1)
British White (1)
Club Calves (1)
Dexter (2)
Gelbvieh (1)
Guernsey (1)
Highland (2)
Limousin (4)
Miniature Hereford (1)
Murray Grey (3)
Nelore (1)
Normande (2)
Pinzgauer (1)
Red Angus (1)
Red Brangus (1)
Romagnola (3)
Santa Gertrudis (1)
Shorthorn (2)
Simmental (2)
South Devon (1)
Tarentaise (3)
Texas Longhorn (1)

 

Szobafestõ Budapest területén, legyen szó tisztasági festésrõl, vagy komplexebb munkálatokról, mi rendelkezésre állunk!    *****    Svéd termék a legjobb áron! Regisztrálj vásárlónak és kapj egyszeri 2000 Ft-ot és 15% kedvezményt a katalógusból! Svéd    *****    Azariah - RAMPAPAPAM formabontó verzióban, hallgasd, likeold, mutasd meg a spanodnak is :D    *****    ClueQuest- Új, ingyenes online nyomozós játék! Fejtsd meg a rejtélyt, és találd meg a tettest!Gyere cluequest.gportal.hu    *****    Szobafestõ Budapest    *****    Svéd termékek!Csatlakozz hozzám és kapj 2000,- Ft kedvezményt-15% kedvezmény a katalógus árból!Parfümök, szépségápolás!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Új mese a Mesetárban! Ha tudni akarod, mit keres egy tündér a kútban, gyere és nézz be hozzánk!    *****    Az utóbbi idõkben komolyan foglalkoztat a retro játékok árainak robbanása. Errõl írtam egy hosszabb cikket.    *****    Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!